Minikoparki Kubota KX030-4 i U36-4 – prezentacja

Kubota, lider rynku minikoparek, w zeszłym roku, zaprezentował dwie nowości: modele KX030-4 oraz U36-4. Maszyny zastąpiły w ofercie japońskiego producenta bardzo popularne minikoparki KX71-3 i U35-4. Nabywcy nie muszą się jednak obawiać. Konstruktorzy Kuboty zachowali znakomite parametry poprzedników, znacznie unowocześniając maszyny i dodając do nich wiele przydatnych funkcji.

Kubota KX030-4

Jest to minikoparka, która wyróżnia się zdecydowanie najlepszymi parametrami roboczymi w klasie maszyn do 3 ton. Chodzi przede wszystkim o znakomitą energię kopania nawet po zastosowaniu opcjonalnego długiego ramienia. Tym samym minikoparka może być wykorzystywana w bardziej zaawansowanych pracach ziemnych.

Maszynę napędza silnik Kubota o mocy 24 KM, która maksymalną moc osiąga już przy 2250 obrotów na minutę. Atutem tej jednostki jest wysoka kultura pracy, co w połączeniu z dobrym wyciszeniem i zamortyzowaniem kabiny sprawia, że operator nie będzie narzekać na nadmierny hałas czy wibracje.

Kubota KX030-4 może się pochwalić głębokością kopania na poziomie 2870 mm. Wysokość unoszenia wynosi aż 4560 mm, a siła kopiąca łyżki 25,4 kN (ramienia 16,2 kN). Tak doskonałe parametry nie wpłynęły na konieczność zwiększenia rozmiarów maszyny. Jej szerokość wynosi zaledwie 1500 mm, dzięki czemu minikoparka może pracować na bardzo ograniczonej powierzchni.

W wersji High-Spec minikoparka posiada dodatkowy układ hydrauliczny sterowany przełącznikiem typu Thumb. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla operatora, które poprawia stabilność maszyny podczas kopania i załadunku.

Mocną stroną tej maszyny jest nowa kabina, która oferuje mnóstwo miejsca na nogi i znakomitą widoczność – operator ma do dyspozycji między innymi okno panoramiczne. Fotel jest amortyzowany i regulowany, a drzwi wejściowe zostały poszerzone. Kabina oczywiście spełnia normy bezpieczeństwa ROPS i OPG.

Warto również wspomnieć o ułatwionym serwisowaniu maszyny, na co wpływ mają szerokie klapy dostępowe do kluczowych podzespołów minikoparki. To przełoży się na niższe koszty serwisu i skrócenie czasu ewentualnej naprawy.

Kubota KX030-4
Kubota KX030-4

Kubota U36-4

Kolejna nowa minikoparka w ofercie Kuboty wyróżnia się przede wszystkim przestronną kabiną. Według producenta jej rozmiar pasuje do maszyn klasy 5 ton, co jest już dostateczną rekomendacją. Operator na pewno nie będzie więc narzekać na brak miejsca, a dodatkowo zajęcie miejsca w kabinie jest wyjątkowo łatwe – to zasługa drzwi otwieranych aż o 180°.

W kabinie na operatora czeka fotel w wersji deluxe i znakomicie rozplanowane przyrządy sterownicze. Szeroki zakres regulacji i personalizacji wnętrza pozwala dostosować miejsce pracy do własnych preferencji i postury. Opcjonalnie do maszyny można zamówić klimatyzację. Oczywiście w kabinie tak nowoczesnej maszyny nie mogło zabraknąć cyfrowego wyświetlacza, za pośrednictwem którego operator odczytuje wszelkie informacje na temat parametrów pracy minikoparki.

Kubota U36-4 jest napędzana tym samym 24-konnym silnikiem, który znalazł się w KX030-4. Jednostka jest seryjnie wyposażona w funkcję automatycznego wyłączania po 4 sekundach bezczynności – wpływa to na obniżenie zużycia paliwa.

Minikoparka znakomicie sprawdzi się na bardzo ograniczonej przestrzeni, co jest zasługą m.in. braku zachodzenie poza obrys gąsienic. Ponadto operator może się cieszyć świetną widocznością, a to ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo pracy.

Minikoparka Kubota KX030-4 dostępna jest w ofercie sprzedaży HKL Baumaschinen Polska, natomiast U36-4 zarówno w ofercie sprzedaży jak i wynajmu.

Kubota U36-4
Kubota U36-4