Używamy plików cookies, pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Czym są cookies, jak działają oraz jak zmienić ich ustawienia dowiesz się z naszej Polityki Prywatności.

Lepiej kupić czy wynająć maszynę budowlaną? Pomagamy w podjęciu decyzji!

W HKL Baumaschinen Polska regularnie spotykamy się z klientami, którzy proszą nas o radę w kwestii opłacalności wynajmu maszyny budowlanej. Przez wiele lat panowało powszechne przekonanie, że to bardzo droga opcja i korzystniej jest kupić własny sprzęt, choćby w ramach leasingu. To jednak nie jest wcale takie oczywiste. Wszystko zależy od możliwości finansowych i planów przedsiębiorstwa. W naszym poradniku przekonujemy, że wynajęcie maszyny budowlanej w wielu przypadkach może być lepszym wyborem.

Kiedy warto się zdecydować na zakup maszyny budowlanej?

Oczywiście wtedy, gdy przedsiębiorstwo ma wolne środki finansowe, których nie zamierza przeznaczać na inne inwestycje. Jeśli firma podpisała długofalowe kontrakty i ma pewność zatrudnienia, a dodatkowo wie, że dany sprzęt będzie jej niezbędny do realizacji projektów, powinna rozważyć zakup maszyny na własność.

Problemem pozostaje jednak finansowanie. Nie wszystkie przedsiębiorstwa chcą brać na siebie zobowiązania kredytowe. Leasing ułatwia nabycie maszyny, ale jednocześnie wiąże się z koniecznością regularnego spłacania rat, co obciąża budżet firmy w długim okresie.

Alternatywą pozostaje zakup maszyny używanej, jednak tutaj radzimy zachować daleko idącą ostrożność. Używany sprzęt powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła, być sprawdzony i sprawny. Taką pewność swoim klientom daje HKL Baumaschinen Polska. W stałej ofercie posiadamy zarówno nowe, jak i używane maszyny gotowe do pracy.

Zwracamy również uwagę na bardzo istotny fakt, mianowicie ograniczoną podaż nowych maszyn budowlanych u polskich dilerów. Z uwagi na nagromadzenie licznych inwestycji, przedsiębiorcy dosłownie „czyszczą rynek” ze sprzętu, dlatego czas oczekiwania na maszynę może się znacząco wydłużyć. To z kolei stanowi problem dla firm, które muszą jak najszybciej wejść na plac budowy, ale nie mają czym pracować. W takiej sytuacji ratunkiem okazuje się być oferta wynajmu.

Najważniejsze korzyści z wynajmu maszyn

Atutem wypożyczania sprzętu budowlanego jest przede wszystkim dostępność. W HKL Baumaschinen Polska dysponujemy pokaźnym zapleczem maszyn różnego rodzaju, od tych małych do największych. Wiele z nich jest dostępnych praktycznie od ręki. Ponadto, jeżeli życzy sobie tego klient, organizujemy załatwienie zewnętrznego transportu by dostarczyć maszynę prosto na plac budowy. Wówczas przedsiębiorca już nie musi się już martwić o transport sprzętu. Jest to bardzo wygodne, a do tego znacząco obniża koszty całej operacji, bowiem w takich sytuacjach korzysta się z doświadczonych i ubezpieczonych przewoźników.

Wynajem maszyn budowlanych w wielu przypadkach jest rozsądnym wyborem. Dziś mamy boom na rynku, ale ta sytuacja może się za chwilę zmienić. Wyobraźmy sobie firmę, która teraz inwestuje w zakup sprzętu, a za pół roku nie ma już dla niej zleceń. Przedsiębiorca zostanie z poważnym problemem, zwłaszcza jeśli maszyna została kupiona w ramach leasingu.

Dzięki wynajmowi firma nie musi angażować dużych środków finansowych. Może je przeznaczyć na rozwój innych obszarów, np. zwiększenie kompetencji pracowników czy poprawienie ich warunków pracy, co w dobie tak trudnej sytuacji na rynku zatrudnienia ma ogromne znaczenie.

Opcja wynajmu maszyn jest korzystna również z punktu widzenia bieżącej eksploatacji. Przedsiębiorca nie ponosi kosztu serwisowania sprzętu, nie musi utrzymywać własnego warsztatu i etatu mechanika, nie martwi się przechowywaniem maszyn w okresie zimowym. Wszystko to spoczywa na barkach firmy oferującej wynajem. Mało tego, w HKL Baumaschinen Polska świadczymy usługę mobilnego serwisu, dlatego w razie awarii nasi specjaliści błyskawicznie pojawią się na placu budowy, by usunąć usterkę. Klient nie musi się tym przejmować.

Wynajem to również znakomite rozwiązanie dla firm, które chciałyby rozszerzyć zakres prowadzonych robót, ale nie dysponują odpowiednim sprzętem i nie mają środków na jego zakup - lub, z uwagi na sporadyczność zleceń, jest to dla nich nieopłacalne.

Podsumowując: zarówno zakup, jak i wynajem maszyn budowlanych ma swoje wady i zalety. Sugerujemy jednak, aby nie upierać się przy myśleniu, że własny sprzęt daje najwięcej możliwości i buduje renomę przedsiębiorstwa. W tak „kapryśnej” branży należy się kierować twardym rachunkiem ekonomicznym, a ten w wielu przypadkach przechyla się na korzyść wynajmu.