Młot spalinowy z wtryskiem paliwa Cobra PROi Atlas Copco: większa moc, niższe koszty

Technologia młotów spalinowych jest cały czas rozwijana, głównie w kierunku poprawienia ergonomii i bezpieczeństwa operatorów. Firma Atlas Copco postanowiła bliżej przyjrzeć się kwestii zasilania, czego efektem jest opracowanie modelu Cobra PROi. To pierwszy na świecie młot spalinowy z wtryskiem paliwa. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści, które opisujemy w naszym artykule.

O linii Atlas Copco Cobra

Rodzina młotów spalinowych Cobra zasłynęła z bardzo wysokiej jakości wykonania, niezawodności oraz świetnej ergonomii. Poza modelem PROi obejmuje ona po dwa warianty modeli PROe oraz TTe. Są to młoty dla profesjonalistów, wyróżniające się doskonałym stosunkiem masy własnej do wydajności roboczej.

Z ciekawszych rozwiązań zastosowanych w linii Cobra warto wymienić chociażby elektryczny rozruch oraz system HAPS ograniczający drgania przenoszone na uchwyt. Młoty z tej rodziny są dostępne w dwóch wersjach: krótkiej i długiej wraz z szeroką gamą osprzętu.

Cobra PROi: przewaga dzięki wtryskowi paliwa

Zastosowanie wtrysku paliwa w młocie spalinowym jest pionierską decyzją firmy Atlas Copco – żaden producent nigdy wcześniej nie zdecydował się na wprowadzenie tego rozwiązania do seryjnej produkcji. Podstawową korzyścią jest obniżenie zużycia paliwa – według wyliczeń Atlas Copco model PROi jest nawet o 10% oszczędniejszy w porównaniu z młotami korzystającymi z konwencjonalnego zasilania.

Dodatkowo wtrysk paliwa przekłada się na wzrost mocy młota, i to w całym zakresie obrotów. Mówimy tutaj o istotnej różnicy sięgającej 10%. Warto również wspomnieć o ułatwionym rozruchu, co szczególnie docenią operatorzy pracujący w trudnych warunkach klimatycznych i na znacznej wysokości.

Znakomita ergonomia

Cała rodzina urządzeń Cobra słynie z bardzo przemyślanych rozwiązań, które zostały również zastosowane w najnowszym modelu PROi. Znajdziemy tutaj oczywiście wspomniany system HAPS – ważna informacja dla operatorów jest taka, że pozwala on ograniczyć poziom drgań oddziałujących na dłonie i ramiona w 3 osiach do poziomu poniżej 4 m/s2.

Masa własna modelu Cobra PROi to jedynie 24 kilogramy. Nie ma więc najmniejszego problemu z przenoszeniem młota na placu budowy czy tym bardziej przewożeniem go w bagażniku samochodu.

Wspomnijmy również o nowym, pojemniejszym filtrze powietrza. Nie dość, że wymaga on rzadszej wymiany, to jeszcze została ona znacznie ułatwiona dzięki zapewnieniu bezproblemowego dostępu do filtra.

Młot napędza jednostka benzynowa o pojemności 90 cm3 i mocy 2 kW. Pojemność zbiornika paliwa to 1 litr - przy maksymalnym obciążeniu silnik zużywa około 0,9 litra benzyny na godzinę pracy.

Młot spalinowy z wtryskiem paliwa Atlas Copco Cobra PROi jest dostępny w ofercie sprzedaży i wynajmu firmy HKL Baumaschinen Polska.

Atlas Copco Cobra PROi
Atlas Copco Cobra PROi