Potrzebujesz koparki do wykonania przyłącza? Wynajmij ją!

Wynajmowanie maszyn budowlanych jest bardzo opłacalne i wygodne, zwłaszcza w przypadku, gdy sprzęt jest potrzebny wiele kilometrów od siedziby firmy. Dobrze wiedzą o tym przedsiębiorstwa zajmujące się wykonywaniem różnego rodzaju przyłączy: gazowych, energetycznych, wodnych czy kanalizacyjnych. Popyt na takie usługi jest dziś ogromny, dlatego stale przybywa oferujących je firm instalacyjnych. Nie wszystkie mogą sobie pozwolić na zakup własnych koparek. Nie zawsze też ma to uzasadnienie ekonomiczne. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą firmy oferujące wynajem koparek do wykonywania przyłączy. Bardzo atrakcyjną ofertę dla swoich klientów przygotowało HKL Baumaschinen Polska. W naszym poradniku krótko uzasadniamy, dlaczego warto korzystać z wynajmu oraz wskazujemy te maszyny, które szczególnie dobrze sprawdzają się w robotach instalacyjnych.

Nie kupuj. Wynajmij

Praktyka pokazuje, że zakup koparki lub kilku koparek przez firmę wykonującą przyłącza w większości przypadków kompletnie mija się z celem. Jest to obarczone bardzo wysokim kosztem początkowym, a do tego dochodzą jeszcze wydatki eksploatacyjne, serwis, garażowanie maszyny poza sezonem itp. Jeśli natomiast chodzi o używane koparki i minikoparki, to ich zakup zawsze wiążę się ze sporym ryzykiem.

Specyfiką branży instalacyjnej jest to, że zlecenia na wykonanie przyłączy pojawiają się tylko okazjonalnie. Przykładowo: firma hydrauliczna zdecydowanie najwięcej czasu poświęca na układanie instalacji grzewczych i wodociągowych. Wykonywanie przyłączy jest dla niej dodatkiem. W takiej sytuacji zakup maszyn o wartości kilkuset tysięcy złotych po prostu mija się z celem.

Z kolei firmy, które specjalizują się w wykonywaniu przyłączy, na przykład gazowych czy teleinformatycznych, bardzo często realizują zlecenia w odległych zakątkach Polski. Z ich perspektywy przetransportowanie maszyn już samo w sobie jest bardzo kłopotliwe.

Nie dziwi zatem, że w naszym kraju istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na usługę wynajmu koparek – w tym tych idealnie nadających się do wykonywania przyłączy. Jest to korzystniejsze rozwiązanie pod względem finansowym, zwalniające przedsiębiorcę z odpowiedzialności za serwisowanie maszyn czy ich magazynowanie.

W ofercie wynajmu HKL Baumaschinen Polska znajdują się koparki różnego typu, w tym sprawdzające się do pracy przy kompleksowym wykonywaniu sieci, jak również umożliwiające szybkie przyłączenie budynku np. do wodociągu. W dalszej części poradnika przedstawimy te maszyny, które są szczególnie rekomendowane przez naszych ekspertów.

 

Koparki Terex TW 85 i TW 110

Terex ma w swojej ofercie bardzo cenione maszyny, które z uwagi na kompaktową budowę i spore możliwości robocze świetnie sprawdzają się we wszelkich robotach instalacyjnych. Na początek przyjrzyjmy się koparce Terex TW 85. Jest ona napędzana silnikiem Deutz TCD o mocy 91 KM. Masa własna koparki wynosi 8,4 t, maksymalna głębokość kopania to nieco ponad 4 metry, a zasięg podnoszenia wynosi 7,59 m. Ramię koparki zostało umieszczone po prawej stronie kabiny – umożliwia to precyzyjne kopanie przy ścianie budynku oraz znacząco poprawia widoczność.

Przedsiębiorcom potrzebującym wydajniejszej maszyny polecamy model Terex TW 110, o masie własnej 11 ton, napędzany silnikiem o mocy 116 KM. Ta koparka kopie na maksymalną głębokość 4,31 m, a zasięg jej łyżki wynosi 8,3 m.

Minikoparki Kubota U55-4 i U27-4

Minikoparki Kubota są klasą samą dla siebie i cieszą się doskonałą opinią wśród klientów korzystających z naszej oferty wynajmu. Do wykonywania przyłączy bardzo dobrze sprawdzi się minikoparka Kubota U27-4. Jest to model wyposażony w najprzestronniejszą kabinę w swojej klasie, bardzo lekki (około 2590 kg masy własnej z kabiną) oraz kompaktowy. Przy maksymalnym rozstawie gąsienic szerokość maszyny nie przekracza 1500 mm.

Ta minikoparka kopie na głębokość nieco ponad 2800 mm, a maksymalna oferowana wysokość podnoszenia to 4,37 m. Operator ma możliwość wykonania pełnego obrotu kabiny – jest to bardzo przydatne podczas prowadzenia prac instalacyjnych.

Warto również zwrócić uwagę na większą minikoparkę Kubota U55-4. Jej szerokość wynosi tylko 1960 mm, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się ona w miastach oraz wszędzie tam, gdzie zamierzamy kopać w bliskim sąsiedztwie ściany budynku – zauważmy, że kabina nie wystaje poza obrys maszyny. Maksymalna głębokość kopania wynosi 3630 mm.

Producent zastosował w tym modelu szybkozłącze Lenhoff oraz dodatkowy obwód hydrauliczny. Koparka fabrycznie jest wyposażona w zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe oraz system Load Sensing, zapewniający szybszy przepływ oleju hydraulicznego, co przekłada się na lepszą wydajność i niższe zużycie paliwa.

Wszystkie zaprezentowane koparki i minikoparki, ale też inne maszyny budowlane, nie tylko do wykonywania przyłączy, są oczywiście dostępne w stałej ofercie wynajmu HKL Baumaschinen Polska. Zapewniamy bezpłatną pomoc na etapie doboru maszyny do konkretnego zlecenia.