Przełom stycznia i lutego – to prognozowany moment oficjalnego startu sprzedaży nowej minikoparki Kubota KX037-4. Maszyna zastąpi w ofercie japońskiego producenta znakomitą i bardzo cenioną przez przedsiębiorców KX101. Zmiany poszły w dobrym kierunku, czego efektem jest jeszcze wydajniejsza i wygodniejsza dla operatora minikoparka o wielofunkcyjnym charakterze. Oczywiście sprzęt trafi do oferty wynajmu i sprzedaży HKL Baumaschinen Polska. Już teraz przybliżamy jego główne zalety.

Kilka szczegółów na początek

Kubota KX037-4 wraz z kabiną osiąga masę niecałych 3600 kilogramów. Napędza ją silnik o mocy 24,2 KM, który został wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa. To bardzo nowoczesna jednostka, która charakteryzuje się świetną kulturą pracy, w tym niskim poziomem hałasu i wibracji.

Silnik jest również oszczędny, na co wpływają zastosowane w nim rozwiązania. Mamy tutaj na myśli system automatycznego przełączania między trybami jazdy, który dostosowuje potrzebną moc do aktualnych warunków terenowych i obciążenia. Dodatkowo maszyna wykorzystuje system automatycznego biegu jałowego. Po 4 sekundach bezczynności silnik zaczyna pracować na wolnych obrotach, ale po przesunięciu dowolnej dźwigni sterującej natychmiast odzyskuje pełną moc.

Minikoparka będzie dostępna w kilku wariantach: z daszkiem lub z kabiną, krótkim lub długim ramieniem do kopania czy dodatkową instalacją hydrauliczną lub klimatyzacją.

Rozwiązania poprawiające wydajność

Bardzo ważną cechą Kubota KX037-4 jest proporcjonalnie kontrolowany obwód AUX z przepływem zwiększonym o 11%. Dzięki temu rozwiązaniu operator może bez użycia narzędzi, korzystając tylko z wyświetlacza cyfrowego, zaprogramować do pięciu różnych prędkości przepływu oleju hydraulicznego przypisanych do konkretnego osprzętu.

W maszynie pojawił się trzeci obwód hydrauliczny. Dzięki niemu olej wraca bezpośrednio do zbiornika i nie przepływa przez zawory regulacyjne. Praktycznie nie ma więc ryzyka zanieczyszczenia oleju. Sam układ wykazuje się również większą sprawnością.

Ponadto w KX037-4 zastosowano nowe pompy dużej pojemności o zmiennym wydatku, które gwarantują błyskawiczną i bardzo płynną pracę całego układu hydraulicznego, zwiększając również siłę odspajania.

Bezpieczeństwo i wygoda operatora

W KX037-4 znajdziemy zupełnie nową kabinę, która spełnia normy bezpieczeństwa ROPS/OPG. Wejście do niej zostało poszerzone aż o 52%, dzięki czemu żaden operator nie będzie mieć problemu z wygodnym zajmowaniem miejsca na fotelu.

Podstawowym wyposażeniem kabiny jest oczywiście wspomniany już ekran dotykowy, który pozwala sterować funkcjami w ramach rozbudowanego systemu Kubota Intelligence Control System. Interior opcjonalnie można wyposażyć klimatyzację. Warto również wspomnieć o praktycznym detalu, czyli brzęczku zbiornika paliwa. Zapobiega on przelewaniu oleju napędowego podczas uzupełniania go z kanistra.

Kubota poinformowała nas, że ostateczne dane techniczne maszyny mogą jeszcze ulec zmianie, ale będzie to raczej tylko kosmetyka. Przypominamy, że minikoparka ma zadebiutować na polskim rynku na przełomie stycznia i lutego. Będzie dostępna dla klientów HKL Baumaschinen Polska.

Kubota KX037-4
Kubota KX037-4