Używamy plików cookies, pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Czym są cookies, jak działają oraz jak zmienić ich ustawienia dowiesz się z naszej Polityki Prywatności.

Bardzo cenimy sobie budowanie długofalowych relacji z klientami. Dlatego z okazji jubileuszu 25-lecia obecności HKL Baumaschinen w Polsce zaprosiliśmy naszych najważniejszych kontrahentów na atrakcyjną wycieczkę. Celem były fabryki Kramer i Kubota, czyli producentów, których jesteśmy oficjalnym dealerem. Już teraz zdradzimy, że wyjazd bardzo się udał i na pewno długo go nie zapomnimy – podobnie jak nasi klienci.

Z wizytą w fabryce Kramera

Niemiecka fabryka Kramera znajduje się w miejscowości Pfullendorf nieopodal zachwycającego Jeziora Bodeńskiego. Był to pierwszy cel naszego wyjazdu. Klienci HKL Baumaschinen Polska mieli możliwość zwiedzenia hali produkcyjnej ładowarek kołowych oraz zapoznania się z historią firmy.

Po lunchu zostaliśmy zaproszeni na plac demonstracyjny, gdzie odbył się pokaz możliwości ładowarek Kramer 5035, 5095 i 8155. Najwięcej uwagi poświęcono ostatniej z maszyn, co nie dziwi, skoro jest to najnowsza propozycja w ofercie producenta.

Kramer 8155 należy do kategorii ładowarek 9-tonowych. Posiada łyżkę o pojemności 1,55 m3 i oferuje obciążenie użytkowe wideł na poziomie 3900 kilogramów. Maszyna jest napędzana silnikiem Deutz o mocy 136 KM, spełniającym normę emisji spalin EU Stage IV.

Ładowarka imponuje zastosowanymi w niej nowoczesnymi technologiami. Wśród nich warto wymienić funkcję szybkiego biegu, trzy tryby jazdy, dwukierunkowy wentylator, cztery reflektory, automatykę powrotu szufli, regulację przepływu oleju w trzecim obiegu sterowania oraz funkcję Smart Driving.

Ładowarka Kramer 5095 to również bardzo interesująca maszyna, która została wyposażona w łyżkę o pojemności 0,95 m3. Napędza ją 75-konny silnik Kohler, oferujący aż o 17% wyższy moment obrotowy. Jednostka ta spełnia normę emisji spalin EU Stage IIIB i nie korzysta z filtra cząstek stałych.

W Kramer 5095 znajdziemy układ wszystkich kół skrętnych (wykorzystywany także w pozostałych ładowarkach Kramera), który gwarantuje świetną zwrotność, zwłaszcza na ograniczonej przestrzeni. Firmy komunalne z kolei zainteresuje opcja długiego ramienia.

W wybranych ładowarkach serii 5 i wszystkich serii 8 zastosowano także automatyczną łyżkę pływającą LST, której aktywacja następuje po przekroczeniu prędkości 15 km/h. To rozwiązanie zwiększa precyzję pracy, szczególnie podczas przewożenia materiału na nierównym terenie.

Po zwiedzeniu fabryki Kramera odwiedziliśmy jeszcze muzeum ZEPPELIN w Fridrichshaffen, które prezentuje 100-letnią historię słynnych sterowców. Emocje z całego dnia przeżywaliśmy natomiast podczas wspólnej kolacji z przedstawicielami Kramera.

W fabryce Kuboty też nikt się nie nudził

Fabryka Kuboty znajduje się w miejscowości Zweibruecken blisko granicy z Francją. Nasi klienci mieli unikalną szansę zapoznania się z procesem produkcji minikoparek. Dzięki temu sami przekonali się, jak ważne dla Kuboty są kwestie jakości i precyzji montażu.

W części pokazowej zaprezentowano możliwości minikoparki Kubota KX057-4 o masie operacyjnej 5545 kilogramów, napędzanej silnikiem o mocy 46 KM. Maszyna oferuje głębokość kopania na poziomie 3890 mm. Jej szerokość to 1960 mm, długość transportowa wynosi 5520 mm, natomiast wysokość 2550 mm – jest to zatem wyjątkowo kompaktowa konstrukcja. W minikoparce znajdziemy m.in. dwa proporcjonalne, niezależne obwody sterujące z regulacją przepływu oleju hydraulicznego.

Wizyta w fabryce była również dobrą okazją do omówienia planowanej premiery, czyli minikoparki KX037-4, której sprzedaż w naszym kraju ma ruszyć na przełomie stycznia i lutego 2019 roku. Minikoparka będzie dostępna w kilku wariantach: z daszkiem lub kabiną, krótkim lub długim ramieniem do kopania, dodatkową instalacją hydrauliczną lub klimatyzacją.

Masa maszyny wraz z kabiną nie przekracza 3600 kilogramów. Minikoparka jest napędzana silnikiem o mocy 24,2 KM wyposażonym w bezpośredni wtrysk paliwa. Na liście wyposażenia znajduje się m.in. system automatycznego przełączania między trybami jazdy, który analizuje warunki drogowe i obciążenie, dostosowując do nich zapotrzebowanie na moc. Warto również wspomnieć o funkcji automatycznego biegu jałowego - silnik zostaje przełączony na wolne obroty po 4 sekundach bezczynności.

To był bardzo udany wyjazd, o czym najlepiej świadczą wyłącznie pozytywne reakcje jego uczestników. Wszystkim klientom, którzy przyjęli nasze zaproszenie, jeszcze raz dziękujemy i mamy nadzieję na powtórkę w niedalekiej przyszłości.