Używamy plików cookies, pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Czym są cookies, jak działają oraz jak zmienić ich ustawienia dowiesz się z naszej Polityki Prywatności.

Na te premiery warto było czekać! Firma Kubota zaprezentowała nową generację ładowarek kołowych. Modele Kubota R070 i R090, które będą dostępne w ofercie HKL Baumaschinen Polska od kwietnia 2020 roku, znacząco wyróżniają się na tle konkurencji funkcjonalnością, komfortem operatora oraz wydajnością i niskimi kosztami eksploatacji.

Różnice między modelami

Ładowarki kołowe Kubota R070 i R090 należą do kategorii maszyn o masie operacyjnej poniżej 5 ton, a więc mamy tutaj do czynienia z kompaktowym, wielofunkcyjnym sprzętem, przydatnym na każdym placu budowy, sprawdzającym się w robotach związanych z kształtowaniem krajobrazu, rolnictwie czy w usługach komunalnych. Model R070 osiąga masę niecałych 4,5 tony, natomiast R090 waży blisko 5 ton.

Obie ładowarki są napędzane silnikiem spełniającym normę emisji spalin EU Stage V z filtrem DPF o wydłużonej trwałości. Jednostki różnią się wyłącznie wariantem mocy: w R070 silnik rozwija 50,8 KM, natomiast w R090 64,3 KM.

Oczywiście modele różnią się także pojemnością łyżki oraz parametrami roboczymi. Mniejsza ładowarka posiada łyżkę o pojemności 0,65 m3 - w R090 jest to wariant 0,85 m3. Kubota R070 może jednorazowo załadować na samochód do 1790/1880 kilogramów materiału przy 80% wypełnieniu łyżki, natomiast dla R090 parametr ten wynosi odpowiednio 2080 i 2160 kilogramów (w zależności od wariantu kabiny). Istnieje również możliwość zastosowania wideł do przenoszenia palet. Obie maszyny oferują taką samą wysokość podnoszenia materiału - 3230 mm.

Wysoki komfort operatora

Obie ładowarki zyskały zupełnie nową, bardzo przestronną kabinę, której konstrukcja jest zamknięta i niemal w całości przeszklona. Umożliwia to operatorowi komfortowe obserwowanie całego placu budowy z dowolnej strony. Wspomnijmy również o funkcjonalnym rozwiązaniu, jakim jest całkowicie otwierane okno z prawej strony.

Kubota zdecydowała się również na przeprojektowanie ramienia wysięgnika typu „Delta” – dzięki temu operator może wygodnie obserwować złącze hydrauliczne i szybciej wymienić osprzęt roboczy.

W kabinie uwagę przykuwa duży cyfrowy wyświetlacz, który informuje operatora o wszystkich najważniejszych parametrach pracy ładowarki. Z kolei na liście wyposażenia opcjonalnego znajdziemy m.in. klimatyzację.

Ładowarka Kubota R070

Wygodna obsługa

Każdy operator momentalnie odnajdzie się w ergonomicznym wnętrzu obu ładowarek, bez problemu opanowując obsługę przyrządów sterowniczych. W zasadzie wystarczy tylko używać multifunkcyjnego joysticka, z którego poziomu można m.in. wybrać jedną z dwóch automatycznie ustawionych prędkości przejazdu.

Obie ładowarki oferują ponadto funkcję 100% blokady dyferencjału, która bardzo przyda się podczas pracy w grząskim terenie. Z kolei konstrukcja ramienia zapobiega utracie materiału podczas przejazdu pod dużym nachyleniem, co będzie szczególnie pomocne w trakcie transportowania np. kostki brukowej na palecie.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Kubota zawsze podchodziła bardzo poważnie do kwestii bezpieczeństwa i to wyraźnie widać w obu nowych ładowarkach. Na wyposażeniu kabiny znajduje się między innymi pomarańczowy pas bezpieczeństwa z dodatkowym alarmem niezapięcia.

Warto wspomnieć o systemie Kubota Anti Theft, który znacząco minimalizuje ryzyko kradzieży ładowarki. Kodowany kluczyk uniemożliwia uruchomienie silnika w inny sposób, a w razie próby nieuprawnionego dostępu aktywują się alarmowe światła LED.

Dodajmy jeszcze, że wysokość obu ładowarek nie przekracza 2,5 metra, co pozwala transportować je na standardowej naczepie po drogach publicznych, bez ryzyka uderzenia w wiadukt.

Na pochwałę zasługuje także świetne rozwiązanie kwestii serwisu. Wszystkie najważniejsze  punkty serwisowe są zgrupowane pod dużą pokrywą, można się do nich łatwo dostać z poziomu gruntu. Producent zastosował również cyfrowy wyświetlacz serwisowy, na którym wyświetlane są kody ewentualnych usterek – nie trzeba więc już mieć przy sobie specjalistycznego przyrządu diagnostycznego.

Przypomnijmy, że nowe ładowarki kołowe Kubota R070 i R090 będą dostępne w naszej ofercie sprzedaży już od kwietnia.

Ładowarka Kubota R090