Już w maju na polskim rynku zadebiutują długo oczekiwane nowości od Kuboty. Japoński producent rusza z zupełnie nową serią minikoparek o oznaczeniu 5. Początkowo będą ją reprezentować trzy modele: Kubota U50-5, U56-5 oraz KX060-5. Maszyny natychmiast trafią do oferty sprzedaży i wynajmu HKL Baumaschinen Polska. Jest to więc dobra okazja do tego, aby już teraz nieco przybliżyć je przyszłym nabywcom i użytkownikom. Skupimy się na modelach Kubota U56-5 oraz KX060-5.

Parametry techniczne

Obie minikoparki nieznacznie różnią się masą operacyjną, która w Kubota KX060-5 wynosi 5,560 kilogramów, a w mniejszej U56-5 5,520 kilogramów. Maszyny dzielą natomiast dokładnie tę samą jednostkę napędową Kuboty o mocy 47,6 KM.

To bardzo ekologiczny, oszczędny i wydajny silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa, wyposażony w filtr DPF oraz system CSR, dzięki czemu spełnia europejską normę emisji spalin Stage-V. Warto zwrócić uwagę na nową generację filtra DPF z wyraźnie wydłużonym okresem konserwacji.

Kubota U56-5 z ramieniem o długości 1635 mm oferuje zasięg łyżki na poziomie 5670 mm. KX060-5 może być wyposażona w ramię o długości 1820 mm i w tym wariancie ma zasięg 5815 mm. Delikatne różnice występują pod względem pojemności łyżki – w U56-5 zastosowano wariant 0,13 m3, natomiast w KX060-5 - 0,14 m3.

 

Jeszcze więcej komfortu

Cała nowa generacja minikoparek Kubota ma wszelkie podstawy do tego, aby stać się wymarzonym narzędziem pracy każdego operatora. W kabinie znajdziemy między innymi podwójnie regulowany i pneumatycznie zawieszony fotel. Sterowanie poszczególnymi funkcjami, zarówno roboczymi, jak i komfortu, odbywa się za pośrednictwem dwóch multimedialnych joysticków umieszczonych po obu stronach fotela. Obsługa tych przyrządów jest banalnie prosta i intuicyjna – po czasie każdy operator będzie w stanie sterować funkcjami bez konieczności odrywania wzroku od placu budowy.

Kabiny w całej generacji 5 zostały doskonale wyciszone, o czym świadczy zmierzony poziom hałasu przenoszonego do wnętrza na poziomie 74 decybeli – to najlepszy wynik w tej klasie maszyn.

W kabinie nowoczesnej minikoparki nie mogło oczywiście zabraknąć kolorowego wyświetlacza LCD – w przypadku tych maszyn ma on przekątną 7 cali, jest bardzo czytelny i funkcjonalny. Jego zadaniem jest przekazywanie operatorowi informacji o wszystkich kluczowych parametrach pracy maszyny, w tym poziomie paliwa.

Bogate wyposażenie seryjne

Kubota ponownie udowadnia, że można zaoferować nabywcom maszynę, która nie wymaga wcale dużych nakładów finansowych w celu doposażenia jej w przydatne opcje. Tutaj już w wariancie podstawowym otrzymujemy między innymi oświetlenie LED na wysięgniku i kabinie, system antykradzieżowy, alarm przeciążeniowy, podwójny filtr powietrza czy klimatyzację (w wariancie L).

Ciekawych elementów nie zabrakło oczywiście na liście wyposażenia opcjonalnego. Szczególną uwagę warto zwrócić na kamerę wsteczną, znacząco zwiększającą komfort operatora i bezpieczeństwo na placu budowy, jak również na stalowe gąsienice czy – w KX060-5 w wersji L – ramię o długości 1570 mm.

Przypomnijmy, że minikoparki Kubota KX060-5 oraz Kubota U56-5 będą dostępne w ofercie wynajmu i sprzedaży HKL Baumaschinen Polska już niebawem.