W270C i W300C, jako dwa największe modele, zamykają przedział ładowarek kołowych New Holland dla segmentu 11-27 ton w ofercie HKL.

Nowe ładowarki TIER 4 w ofercie HKL

 

Po wprowadzeniu pierwszych modeli ładowarek serii C w 2011 roku, teraz w ofercie HKL pojawiają się dwie największe maszyny tej kategorii: 24-tonowa W270C z łyżką standardową o poj. 4,4m3 i wydajności 410 t/h oraz 27-tonowa W300C z łyżką 5m3 i wydajności 460t/h. Jest to oferta skierowana przede wszystkim do sektora kopalnianego. Jeszcze w 2011 r. Klienci mieli mnóstwo okazji aby w mniejszych ładowarkach nowej serii C docenić zalety technologii z użyciem płynu AdBlue i związanej z tym wydajności paliwa oraz wysokich osiągów tej gamy produktów zgodnej z wymogami Tier 4i (=Stage IIIB). Tym samym od dwóch największych modeli, W270C i W300C, można również z powodzeniem wiele oczekiwać.
    Technologia z AdBlue zapewnia niższą emisję spalin, wysoką wydajność paliwa i wiodące osiągi przy jednoczesnym spełnieniu normy emisji spalin TIER 4i. Rozwiązanie z AdBlue, czyli technologia selektywnej redukcji katalitycznej (SCR – Selective Catalytic Reduction) opracowana przez Fiat Power Train Industrial jest sprawdzona i skuteczna. Wprowadzona w 2004 r., początkowo w ciężarówkach Iveco, udowodniła swoją wartość w pojazdach drogowych. Na podstawie zgromadzonych doświadczeń, FPT Industrial rozwinął rozwiązanie z AdBlue konkretnie pod zastosowanie w budownictwie. Technologię SCR z płynem AdBlue wykorzystano najpierw w ładowarkach kołowych New Holland W170C, W190C i W230C. Teraz na rynek trafiają kolejne dwa modele: W270C i W300C skonstruowane w oparciu o SCR. W rezultacie powstały maszyny budowlane o doskonałych osiągach, które podnoszą wydajność pracy przy jednoczesnej obniżce kosztów eksploatacji.
    Ładowarki New Holland serii C charakteryzuje niskie zużycie paliwa. Z technologią SCR + AdBlue, spalanie jest zoptymalizowane w celu osiągnięcia najwyższej wydajności, tak więc użyte silniki o pojemności 8,7 l, sześciocylindrowe z wtryskiem common rail, dostarczają wyjątkowej mocy i momentu obrotowego przy spalaniu mniejszym nawet o 10% w porównaniu z serią B tych maszyn. Ponadto, technologia SCR z AdBlue jest jedynym rozwiązaniem służącym spełnieniu normy Tier 4i, które nie wymaga zwiększonego chłodzenia. W skutek tego W270C i W300C mają mniejszy układ chłodzenia, co oznacza dodatkowe zmniejszenie zużycia paliwa.
Niższe koszty eksploatacji powoduje też brak filtra cząstek stałych oraz już sam kształt układu chłodzenia. Z technologią SCR nie ma potrzeby zastosowania filtra cząstek stałych, który wymaga okresowej regeneracji oraz gruntownego czyszczenia lub wymiany po każdych 4 000 mtg. Zapewnia ona również niższą temperaturę w komorze silnika, co przedłuża żywotność elementów gumowych. Dodatkowo ładowarki New Holland serii C nie mają drogich “upodobań”: nie wymagają niskosiarkowego paliwa Diesel ani żadnego specjalnego oleju. Ponadto, podczas projektowania układu chłodzenia zamiast nakładania na siebie kolejnych chłodnic zmontowano je w kształcie pudełka, z trzech stron modułu chłodniczego, formując w ten sposób sześcian. Większa wydajność chłodzenia wynikająca z kształtu modułu chłodzniczego przedłuża żywotność oleju dodatkowo tnąc koszty eksploatacji przy jednoczesnym przedłużeniu żywotności ładowarki, która pracuje na oleju lepszej jakości. Wszystko to oznacza oszczędności w utrzymaniu.


Jeśli chcielibyście Państwo poznać więcej szczegółów odnośnie wysokich osiągów i wydajności ładowarek W270C i W300C lub otrzymać konkretną ofertę na te maszyny, serdecznie zapraszamy do kontaktu z najbliższym oddziałem HKL Baumaschinen Polska.