Używamy plików cookies, pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Czym są cookies, jak działają oraz jak zmienić ich ustawienia dowiesz się z naszej Polityki Prywatności.

 

HKL na targach Autostrada-Polska 2012

W dniach 8-11 maja 2012 na terenie zewnętrznym Targów Kielce jako HKL Baumaschinen Polska zaprezentowaliśmy swoją ofertę na sprzedaż, wynajem i serwis maszyn budowlanych renomowanych marek, m. in.: New Holland, Wacker Neuson, Kramer Allrad czy Tracto-Technik. Na stoisku pokazaliśmy nasze rozwiązania skierowane nie tylko do szeroko rozumianej branży budownictwa drogowego, ale też konkretną ofertę na kompaktowe maszyny dla przedsiębiorstw komunalnych, wodno-kanalizacyjnych, dla rolnictwa i leśnictwa jak również sprzęt do składowania i gospodarki odpadami oraz wielkogabarytowe maszyny przeznaczone do zadań w kopalniach i kamieniołomach. Jako jedni z nielicznych wystawców udowodniliśmy też wartość użytkową naszych maszyn pokazując je w akcji na terenie do prezentacji dynamicznych.

Spośród naszej oferty na maszyny marki New Holland, oprócz wciąż popularnych w naszym kraju koparko-ładowarek, dużą uwagę osób odwiedzających stoisko HKL przykuła 14-tonowa ładowarka kołowa W170C z nowej serii tych maszyn, tzw. serii C. Seria C to nowa linia modeli marki New Holland, które zostały przeprojektowane i wyposażone w silniki najnowszej generacji zgodne z aktualnymi normami emisji spalin. Na przykładzie tej maszyny nasi goście mogli na żywo zajrzeć pod  maskę i dokładnie obejrzeć jak skonstruowany jest taki silnik zgodny z najnowszymi normami emisji spalin, czyli TIER 4i (=Stage 3B). W celu spełnienia tych rygorystycznych norm, New Holland postawił głównie na rozwiązanie z użyciem technologii SCR - selektywnej redukcji katalitycznej (Selective Catalytic Reduction – SCR). Mimo iż większość konkurencyjnych marek zdecydowała się zastosować wyłącznie technologię CEGR + filtr DPF (recyrkulacji schłodzonych spalin + filtr cząstek stałych) New Holland wydaję się być pewny swojego wyboru – technologii SCR. Prezes CNH Construction (New Holland), Mario Gasparri, czyli przedstawiciel ze strony naszego producenta, wyraźnie zadeklarował, że „dzięki wczesnemu wyborowi technologii SCR jesteśmy w korzystnym położeniu i bardzo dobrze przygotowani do spełnienia docelowej normy  Tier 4 final [=Stage 4]”, która zacznie obowiązywać od 2014r.

Nie jest tajemnicą, że New Holland wszystkie arkana technologii SCR poznał z wyprzedzeniem, od swojej siostrzanej firmy FPT Industrial (Fiat Power Train Industrial), która od 2006 roku z powodzeniem wykorzystuje tę technologię w silnikach produkowanych do ciężarówek Iveco. Gdy w 2011 nowa norma emisji spalin Tier 4i weszła w życie, technologia SCR, która nie wymaga filtra cząstek stałych, budziła wiele wątpliwości. Jednak SCR dzisiaj to już zdecydowany faworyt, niejako technologia ”premium”, jeśli chodzi o sposób realizacji aktualnych wytycznych dotyczących emisji spalin. Potwierdza to również reakcja gości naszego stoiska, którzy zgodzili się, że jedyny wymóg technologii SCR jaką jest konieczność uzupełniania płynu AdBlue (płyn DEF – diesel exhaust fluid) oraz jego zużycie (na poziomie 5% zużytego paliwa) nie stanowi problemu w obliczu takich korzyści jak zmniejszenie zużycia paliwa do 10%, brak konieczności okresowej wymiany filtra cząstek stałych czy brak konieczności używania niskosiarkowego paliwa.

Spośród maszyn New Holland oprócz ładowarki W170C oraz koparko-ładowarek B110B i B115B sporym zainteresowaniem na naszym stoisku cieszyła się też 16-tonowa równiarka, model F156.7A. Równiarki New Holland zostały stworzone na podstawie legendarnych równiarek marki Orenstein & Koppel (lepiej znanych pod skrótem O&K), którą to markę New Holland kupił w 1999r. Mimo tego do dnia dzisiejszego równiarki New Holland są robione w tej samej berlińskiej fabryce i przez tych samych ludzi, którzy konstruowali równiarki O&K. W równiarkach New Holland pierwotna koncepcja konstrukcyjna Orenstein & Koppel została  zachowana, jednak najnowsze modele: F156.7A i F106.7A  to maszyny wyposażone w najnowocześniejszą technologię jaka jest aktualnie dostępna na rynku. Równiarki New Holland na tle konkurencji wyróżnia przede wszystkim bardzo dobra widoczność do tyłu, optymalne rozłożenie masy, doskonały stosunek mocy do masy. Ich zaletą jest również fakt, że mimo swego zaawansowania technicznego, nie są one tak przeładowane elektroniką jak modele innych marek. Prezentowana na stoisku HKL równiarka New Holland F156.7A zwracała na siebie uwagę również poprzez zamontowany na niej dodatkowy system sterowania Topcon 3D GPS, który pozwala z nieprawdopodobną precyzją sterować pozycją i wysokością lemiesza.  

Oprócz maszyn marki New Holland prezentowanych na naszym stoisku, uwagę klientów przykuwały minikoparki i koparki kompaktowe Wacker Neuson. Z naszej oferty liczącej 14 różnych koparek gąsienicowych tej marki (przedział od 1 do 14 ton), w Kielcach zaprezentowaliśmy modele: Neuson 50Z3 (5t), Neuson 3503 (3,7t), Neuson ET18 (1,8t) i Neuson 1404 (1,5t). Największe zainteresowanie wzbudziła targowa nowość, czyli model ET18, którego pierwsze egzemplarze trafią do klientów w lipcu b.r. ET18 reprezentował nową serię w ofercie HKL na koparki gąsienicowe Wacker Neuson. W pierwszej kolejności, jeszcze w 2012 roku, na rynek wchodzą modele klasy poniżej 3 ton. Jako ”seria ET” model ET18 zastąpi bardzo popularny, bo najlepiej sprzedający się w Polsce model Wacker Neuson 1703; ET20 to następca modelu 2003; natomiast ET24 zastąpi 2404.  

Odwiedzający nasze stoisko na targach Autostrada-Polska 2012 mogli osobiście przekonać się jakie ulepszenia będą obecne w serii ET. Każdy z modeli – ET18, ET20 i ET24 – ma indywidualny, zaprojektowany pod siebie, wysięgnik oraz 2 wersje ramienia kopiącego do wyboru: standardowe i krótkie. Dzięki temu można zoptymalizować siły oraz inne parametry kopania. Ulepszono też układ hydrauliczny. Przede wszystkim zoptymalizowano poprowadzenie i połączenia przewodów hydraulicznych na wysięgniku i ramieniu koparkowym. Ponadto obecne w poprzedniej serii dwa rozdzielacze połączono w jeden rozdzielacz. Product manager z fabryki Wacker Neuson w Linz (Austria) gdzie produkowane są nowe modele, Adolf Pernkopf, przekonuje, że połączenie 2 rozdzielaczy w 1 przyniosło wzrost osiągów o 10%. Zmianom poddano też kabiny. Powiększona kabina ET18 ma 10 cm więcej miejsca na nogi, a 8 cm szersze drzwi ułatwiają wsiadanie i wysiadanie. We wszystkich 3 nowych modelach opcjonalnie dostępny będzie również system poziomowania kabinyVDS (Vertical Digging System). System ten niweluje niedogodności związane z nachyleniem podłoża. VDS jest w stanie wypoziomować kabinę przy pracy na pochyłościach (do 15° = 27%), dzięki czemu wzrasta wydajność pracy oraz komfort operatora.

    

Na stoisku HKL Baumaschinen Polska nie zabrakło też kompaktowych ładowarek kołowych marki Kramer Allrad. Zaprezentowaliśmy modele z tzw. ”serii 50”: Kramer 750 i Kramer 1150. Wytrzymała i łatwa w utrzymaniu seria 50 jest bardzo popularna we flocie wynajmowej HKL. Atuty modelu 1150 wynikające z konstrukcji opartej na sztywnej, nieprzegubowej ramie i wszystkich kołach skrętnych można było sprawdzić w akcji w strefie do prezentacji dynamicznych. Klienci mieli więc okazję pojeździć ładowarką Kramer 1150 na specjalnie przygotowanym terenie. Była zatem możliwość aby sprawdzić szybkość działania jej szybkozłącza czy  bezpośrednio docenić korzyści  wynikające z przekładni hydrostatycznej. Nasi goście docenili też wyjątkową stabilność i zwrotność ładowarek Kramer Allrad.

 

Ciekawostką na naszym stoisku był też najnowszy kret Grundomat N marki Tracto-Technik do układania rur osłonowych w przeciskach do 60 m (16 typów maszyn w ofercie; maksymalna średnica rury do 160mm) oraz w pełni wyposażony samochód serwisowy HKL Baumaschinen ze wszystkimi potrzebnymi urządzeniami diagnostycznymi i podstawowymi materiałami eksploatacyjnymi do maszyn budowlanych, które gwarantują szybką naprawę na miejscu u klienta. Takich samochodów mobilnego serwisu posiadamy 25. Ich bazą wypadową jest 8 oddziałów HKL na terenie Polski.

Targi Autostrada-Polska 2012 były zatem okazją dla gości naszego stoiska do obejrzenia jak wygląda silnik zgodny z wymogami normy emisji spalin Tier 4 w nowych ładowarkach kołowych serii C marki New Holland. Dały również możliwość przekonania się jak seria ET marki Wacker Neuson wyznacza nowe standardy dla minikoparek. Na stoisku HKL Baumaschinen była również okazja do osobistego przetestowania w terenie zwrotności i stabilności ładowarek kompaktowych Kramer Allrad czy obejrzenia innowacyjnego kreta Tracto-Technik. Natomiast dla nas, jako autoryzowanego dealera tych renomowanych marek, kieleckie targi były przede wszystkim możliwością osobistego spotkania się z potencjalnymi klientami i poznania ich oczekiwań, zacieśnienia współpracy z naszymi stałymi klientami oraz okazją do wymiany doświadczeń z konkurencją.