HKL na targach Wod-Kan 2012

W dniach 22-24 maja 2012 r. razem z 430 Wystawcami z całej Europy byliśmy obecni na corocznym święcie branży wodno-kanalizacyjnej – targach Wod-Kan 2012 w podbydgoskiej miejscowości Myślęcinek. Była to dla nas okazja do zaprezentowania swojej oferty na wynajem, sprzedaż i serwis maszyn budowlanych licznie przybyłym odwiedzającym. W tym roku firmom z sektora wodno-kanalizacyjnego szczegółowo zaprezentowaliśmy koparki marki Wacker Neuson oraz koparko-ładowarki New Holland.

W ofercie HKL na koparki gąsienicowe Wacker Neuson znajduje się aż 14 modeli o masie od 1t do 15t. W tym zakresie jest do wyboru 10 modeli konwencjonalnych oraz 4 modelezero-tail’, czyli o nadwoziu nie wykraczającym przy obrocie poza obrys gąsienic. Do pokazania na targach Wod-Kan 2012 wybraliśmy 4 modele: 2 minikoparki z klasy 1-3 tony i 2 koparki kompaktowe z przedziału 3-6 tony. Zaprezentowaliśmy również najmniejszą i największą koparko-ładowarkę z oferty New Holland:

Model 1404 (1,5t)

Neuson 1404 jest minikoparką, która zapewnia wysoką wydajność w ograniczonych przestrzeniach. Maksymalna głębokość kopania tej 1,5-tonowej maszyny wynosi 2,24 m lub 2,41 m po zamontowaniu opcjonalnego długiego ramienia. Model ten jest dostępny z kabiną lub bez kabiny (z ramą FOPS/ROPS). 1404 posiada bardzo ekonomiczny, 3-cylindrowy silnik Yanmar o mocy 24,3 KM. Maszyna standardowo wyposażona jest w gumowe gąsienice, lemiesz, światło robocze na wysięgniku oraz dodatkową instalację hydrauliczną wyprowadzoną na ramię koparkowe do której można podłączyć dodatkowy osprzęt, np. młot. Opcjonalnie dostępne jest teleskopowe podwozie, które po rozsunięciu zapewnia dodatkową stabilność i lepszy udźwig przy pracy z kabiną skręconą o 90°.

Model ET18 (1,8t)  – NOWOŚĆ !!!

Na targach Wod-Kan 2012 największym zainteresowaniem zwiedzających cieszył Neuson ET18. Jest to najnowszy model minikoparki Wacker Neuson z serii ET, która będzie wprowadzona na rynek w wakacje. Już w lipcu-sierpniu do klientów HKL powinny trafić pierwsze minikoparki nowej serii ET o wadze od 1,7 do 2,4 tony. Jako pierwsze wejdą 3 nowe modele: ET18, ET20 i ET24. Jak zapowiada producent nowa seria będzie prawdziwą rewolucją w innowacyjności konstrukcji minikoparek. Gert Reichetsede, dyrektor zarządzający z fabryki Wacker Neuson Linz GmbH w Austrii, gdzie powstają te minikoparki, tak porównuje poprzednią serię z nową serią ET: „Sprawdzone innowacje zostały zachowane i połączone z zupełnie nowym podejściem rozwojowym”. Pokazana na targach minikoparka Neuson ET18 była żywym dowodem jak Wacker Neuson poprawił osiągi i wydajność nowego modelu oraz zwiększył komfort pracy operatora.

  

Model 3503 (3,5t)

Neuson 3503 jest doskonałą maszyną plasującą się w połowie przedziału wagowego 1-6 t. Odznacza się on bardzo mocnym układem hydraulicznym, wysokimi siłami zrywającymi na ramieniu i łyżce oraz głębokością kopania wynoszącą ponad 3,5 metra przy opcjonalnym długim ramieniu. Obie wersje z kabiną lub bez, zapewniają operatorowi bardzo dobra widoczność dookoła maszyny. Model 3503 wyposażono w ekonomiczny, 4-cylindrowy silnik Yanmar. Maksymalna moc wynosząca 48 KM sprawia, że Neuson 3503 to jedna z najmocniejszych koparek w swej klasie.      

 

 Model 50Z3 (5t)

Neuson 50Z3 to maszyna klasy 5-tonowej, której nadwozie zawsze mieści się w obrębie gąsienic. Dzięki krótkiemu tyłowi 50Z3 zapewnia lepszą widoczność oraz większe bezpieczeństwo podczas pracy na ograniczonych przestrzeniach, np. przy ścianie budynku. Silnik Yanmar o mocy maks. 48 KM umieszczono z daleka od kabin, dzięki czemu zapewniono lepsze chłodzenie i zredukowano poziom hałasu w kabinie, co znacznie poprawia komfort operatora. Z głębokością kopania 3,5 m i 3,75 m przy opcjonalnym długim ramieniu, Neuson 50Z3 jest doskonałą maszyną do głębszych wykopów. Model ten posiada jedną z największych kabin w klasie maszyn 5-tonowych. W tej przestronnej kabinie operator znajdzie bardzo dużo miejsca na nogi, a szerokie drzwi bardzo ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z maszyny. Model 50Z3 posiada w standardzie gumowe gąsienice, lemiesz, dodatkowe światło robocze na wysięgniku, 2 zakresy prędkości jazdy oraz wyprowadzoną na ramię instalację hydrauliczną do podłączenia dodatkowego osprzętu.

SYSTEM VDS

Model 50Z3 prezentowany na stoisku HKL podczas targów Wod-Kan 2012 był wyposażony w opcjonalny system VDS (Vertical Digging System), czyli system poziomowania kabiny. Za pomocą przycisku lub dźwigni (zależne od modelu) operator może w prosty sposób w parę sekund odchylić kabinę i wysięgnik koparkowy o 15° rekompensując w ten sposób spadek terenu o pochyłości do 27%. W ten sposób na nierównym gruncie lub przy pracy między jezdnią a chodnikiem operator zawsze siedzi w pionie, kabina jest wypoziomowana względem ziemi, a ramię kopiące ustawione jest prostopadle do wykopu. Wszystko to przekłada się na skrócenie cykli pracy. W rezultacie, dzięki koparce Wacker Neuson wyposażonej w system VDS, podczas czynności kopania i zasypywania rowu można uzyskać do 25% oszczędności czasu i przenoszonego materiału. System VDS jest również wielce pomocny w pracach wykonywanych tuż przy ścianach lub w kopaniu przy betonowych krawędziach. HKL oferuje system VDS jako wyposażenie opcjonalne w 7 modelach koparek Wacker Neuson (w przedziale od 1,7t do 5t): ET18, ET20, ET24, 28Z3 zero tail, 3503, 38Z3 zero tail, 50Z3 zero tail.

SYSTEM STEROWANIA Topcon X-22

Oprócz systemu VDS poziomującego kabinę 5-tonowa koparka Wacker Neuson 50Z3 wystawiona na targach Wod-Kan 2012 była doposażona w system sterowania 2D X-22 marki Topcon. System ten umożliwia wskaźnikowo kontrolować wysokość/głębokość i spadek. Tym samym pozwala on operatorowi kopać szybciej, bezpieczniej i z o wiele większą dokładnością. Odwiedzający nasze stoisko byli zaskoczeni prostotą montażu i obsługi tego systemu. Na wysięgniku, ramieniu i łyżce prezentowanego modelu 50Z3 przyczepiono w sumie 3 bezprzewodowe czujniki, które kontrolują ich pozycje i w czasie rzeczywistym przesyłają dane o spadku, odległości i głębokości do kolorowego, dotykowego wyświetlacza umieszczonego w kabinie. Dokładny kierunek ustawienia maszyny mierzy kompas na krótkim maszcie, który również w czasie rzeczywistym komunikuje się z monitorem w kabinie. Ładowanie akumulatorów w bezprzewodowych czujnikach nie zrażało zainteresowanych gości naszego stoiska, ponieważ 8-godzinne ładowanie wystarcza na ponad 120 godzin ciągłego użycia, a oszczędności czasu i pieniędzy powiązane z użyciem takiego systemu są znaczące.

 

Koparko-ładowarki NEW HOLLAND, modele B100B i B115B

Na stoisku HKL Baumaschinen Polska podczas targów Wod-Kan 2012 nie zabrakło też ulubionej, bo najbardziej wszechstronnej, maszyny polskich przedsiębiorców – koparko-ładowarki. Maszyny marki New Holland z naszej oferty to najmocniejsze koparko-ładowarki dostępne na rynku. W Bydgoszczy wystawiliśmy największy i najmocniejszy model B115B (110 KM) oraz najmniejszy model B100B z silnikiem o mocy 100 KM. Koparko-ładowarka B115B to produkt flagowy New Holland charakteryzująca się czterema równymi kołami skrętnymi i łyżką o poj. 1,15 m³. Model B100B to maszyna na różnych kołach z łyżką ładowarkową o poj. 1 m³. Maksymalne głębokości kopania tych modeli to odpowiednio 5,6 m i 5,75 m. Mimo dużej mocy silników koparko-ładowarki New Holland są bardzo wydajne dzięki pompom wielotłoczkowym o zmiennej wydajności w które wyposażone są oba te modele. Pompy wielotłoczkowe gwarantują szybszy czas reakcji układu hydraulicznego oraz odpowiednią wartość przepływu oleju hydraulicznego wtedy, gdy jest on rzeczywiście potrzebny. Jeśli elementy hydrauliczne nie są wykorzystywane w danym momencie, to pompa daje jedynie minimalny przepływ. Dzięki nowej pompie wielotłoczkowej spalanie jest mniejsze podczas jazdy o 13%, przy ładowaniu o 6% i przy kopaniu aż o 16% (w porównaniu z poprzednią wersją koparko-ładowarek New Holland), co daje wymierną korzyść każdemu użytkownikowi.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z najbliższym oddziałem HKL Baumaschinen Polska w celu uzyskania szczegółów lub konkretnej oferty na koparki Wacker Neuson lub koparko-ładowarki New Holland.